30 Bananas a Day!

If that title makes sense...

Anyway! Why does processed food cost less than raw food when you have to do less to the raw food? It should be the other way around.

For example, raw carob powder costs somewhere around $13-$16 for 16 oz. Toasted carob powder is around $4.95 for 18 oz! What the hell? Why does it cost more when less is done to it? I would think that it's cheaper to make.

It makes no sense. It pisses me off. Dammit.

Views: 121

Reply to This

Replies to This Discussion

Check the ingredients of the toasted carob powder,  either that's not even half carob powder or ...well i'll feel like nuking the #2 out of the earth even more-so than usual.

If you have a niche market you can charge what you want.

Real organic LOCAL bananas cost more than lollie fake bananas here in Australia lol!

I shop wholesale. I try and save coin but I don't at the expense of my health. Ive paid 100$ a day for fruit many times here in Australia. If its quality, I will pay for sure.

my understanding is that the raw food will expire faster than its processed counterpart. So they can store the processed longer and probably don't have as much in product loss. 

RSS

30BaD search

Loading

Freelee & Durianrider Blogs

         Durianriders Blog

            Freelee's Blog

Latest Activity

© 2014   Created by TheBananaGirl.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service